Auto zastępcze – w jakich sytuacjach ci przysługuje

Własny samochód wykluczony z ruchu przez wypadek lub kolizję stawia często właściciela przed koniecznością skorzystania z oferty aut zastępczych. Zarówno sprawcy wypadku, jak i poszkodowanemu przysługuje prawo do tego udogodnienia, niemniej jednak należy spełniać określone warunki, aby ubezpieczyciel nie miał wątpliwości, że sytuacja wymaga takiego właśnie rozwiązania. Również w przypadku awarii pojazdu, bez udziału osób trzecich, istnieje możliwość swobodnego korzystania z auta zastępczego za sprawą licznych pakietów assistance. Oto 4 przypadki, w których będziesz mógł skorzystać z auta zastępczego.

1. Auta zastępcze z OC sprawcy

Auto zastępcze w przypadku awarii lub kradzieży samochodu Klasyczna sytuacja, w której ubezpieczyciel sprawcy wypadku pokrywa koszt wynajmu na rzecz poszkodowanego, to wykorzystanie OC. Zasady stały się w ostatnich latach nieco mniej restrykcyjne i nie jest już konieczne udowadnianie wyższej konieczności do wynajmu. Za wystarczającą argumentację zostanie uznana potrzeba odwożenia dziecka do szkoły lub płynnego poruszania się po mieście. Klasa pojazdu ma być zbliżona do uszkodzonego lub taka sama; nie może być wyższa. W przypadku czasowego uszkodzenia, ubezpieczyciel sprawcy zapewnia auto na czas naprawy, natomiast przy szkodzie całkowitej, gdy koszt naprawy uszkodzeń przekracza 100% wartości pojazdu, okres wypożyczenia może zostać przedłużony do momentu uzyskania odszkodowania.

2. Auta zastępcze z AC sprawcy

Również osoba, która spowodowała kolizję lub wypadek, ma możliwość skorzystania z opcji tymczasowego wynajmu. Przed wykupieniem polisy AC należy zwrócić uwagę, czy zawiera ona odpowiednie zapisy, a w przypadku wątpliwości – skonsultować się z doradcą. Pełnowartościowe ubezpieczenie gwarantuje sprawcy zdarzenia drogowego swobodę kontynuowania działalności lub korzystania z samochodu w celach prywatnych. Wypożyczalnię może wskazać firma ubezpieczeniowa lub wybiera ją sam sprawca. Ważne, aby koszty wynajmu były rozsądne i adekwatne do cennika w innych punktach usługowych w danym mieście. Analogicznie do wynajmu z OC sprawcy, należy wybrać klasę tę samą lub niższą względem uszkodzonego wozu.

Możliwość tymczasowego wynajmu aut z AC sprawcy kolizji3. Auta zastępcze w przypadku awarii

Brak możliwości uruchomienia silnika oraz inne usterki uniemożliwiające uczestniczenie w ruchu drogowym lub mogące powodować bezpośrednie zagrożenie również są wskazaniem do sięgnięcia po pomoc wypożyczalni. Opłacając rozszerzoną wersję autocasco, ewentualnie dodatkowy pakiet assistance, można skorzystać z opcji holowania pojazdu do warsztatu samochodowego. Na określonych warunkach przysługuje wtedy pojazd zastępczy. Odrębną sytuacją jest assistance producenta w przypadku trwania okresu gwarancyjnego. Kupując auto, warto zasięgnąć informacji, czy wydana zostanie „gwarancji mobilności”. Zapewnia ona, że na czas wykonywania naprawy w autoryzowanym warsztacie, udostępniony zostanie pojazd zastępczy.

4. Auta zastępcze dla ofiary kradzieży

Rozszerzony pakiet AC lub dodatkowe ubezpieczenie assistance usprawnia wykonywanie codziennych zadań służbowych oraz prywatnych w sytuacji utraty auta w wyniku kradzieży. Od momentu zdarzenia przysługuje ściśle określony czas na wynajmu, ustalony przez ubezpieczyciela. Należy sprawdzić, czy wypożyczenie daje uprawnienia do wyjazdu za granicę, zwłaszcza, jeżeli takie wyjazdy są standardem w prowadzonej działalności lub służbowym obowiązkiem. Wskazaniem do dalszego użytkowania nie jest fakt, że pojazd właściciela nie został odnaleziony, dlatego warto niezwłocznie rozpocząć działania dążące do zakupu innego auta lub skorzystania z długoterminowej oferty wypożyczalni – wtedy już na własny koszt.

Wszystkie powyższe okoliczności wymagają posiadania opłaconego ubezpieczenia lub pakietu ubezpieczeń w momencie zaistnienia określonego zdarzenia. Warto dopilnować tych formalności, by nie komplikować sobie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *