Jak wybrać najlepszy kask motocyklowy?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia motocyklisty jest kask. To właśnie on w dużej mierze decyduje o naszym bezpieczeństwie i pozwala poczuć się pewniej w trakcie jazdy. Ponadto może też świetnie wyglądać, przy czym to już drugorzędna sprawa. Jak wybrać najlepszy kask dla siebie?

kask motocyklowy - motogen.pl

Przed zakupem trzeba wiedzieć, że na kask motocyklowy składają się cztery główne części: zewnętrzna skorupa, wewnętrzna warstwa ze styropianu, zapięcie oraz wyściółka kasku, z których każda pełni istotną dla naszego bezpieczeństwa funkcję. Twarda zewnętrzna skorupa oraz wewnętrzna warstwa styropianowa mają za zadanie absorbować i zmniejszać siłę uderzenia w głowę, przy czym wnętrze ma także redukować negatywny wpływ wstrząsów na mózg motocyklisty. Dzięki dobrze wykonanemu zapięciu oraz materiałowej wyściółce wnętrza kask ma utrzymać się na głowie podczas wypadku. Ponadto musi być też wygodny. Decydując się na zakup trzeba więc uważać i zwracać uwagę nie tylko na wygląd zewnętrzny.

Preferowany model

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiedni model, zgodny z naszymi zainteresowaniami i stylem jazdy. Możemy wybrać kask otwarty do jazdy rekreacyjnej, by poczuć wiatr we włosach, kask integralny czy też z podnoszoną szczęką. Nie można jednak zapomnieć o tym, że nie chodzi tu tylko o wiatr. Zadaniem kasku jest przede wszystkim ochrona naszej głowy i twarzy podczas wypadku. Oznacza to, że najbardziej bezpieczne są kaski integralne, które chronią nie tylko przed wiatrem i uderzeniami, ale także przed hałasem i owadami. Są też bardziej komfortowe. (Przykład: kask SHARK OPENLINE PINLOCK – http://www.motogen.pl/Shark-Openline-Pinlock-budzetowy-kask-turystyczny,21881.html)

Certyfikat

Gdy już wiemy, jaki typ kasku nas interesuje, sprawdźmy, czy posiada on certyfikat wydany przez renomowaną agencję badającą bezpieczeństwo kasków. Certyfikaty przyznawane są zależnie od stopnia ochrony głowy i mózgu przed wstrząsami i uderzeniami. Specjaliści sprawdzają także działanie zapięcia kasku, czy jest w stanie oprzeć się działających na nie siłom i nie będzie się przesuwać.

Rozmiar

Pamiętajmy, że kask nie może być ani za ciasny, ani też za luźny. Musi dobrze przylegać do każdej części głowy oraz twarzy. Założony na głowę kask pod żadnym względem nie może się przesuwać, nawet jeśli mocno potrząśniemy głową.

Duże pole widzenia

W przypadku kasku bardzo ważne jest duże pole widzenia. Wybierzmy więc taki kask, który oferuje jak największe i pozwoli nam zobaczyć na przykład samochód wyjeżdżający z bocznej uliczki. Bardzo ważna jest też szybka, która parowanie i zarysowania. Zwróćmy też uwagę na obecność blendy przeciwsłonecznej, która będzie chronić nasze oczy przed działaniem ostrego słońca. (Przykład: kask AGV K3 SV – http://www.motogen.pl/AGV-K3-SV-prymus-klasy-sredniej,22225.html).

Dobra wentylacja

Właściwy przepływ powietrza zagwarantuje nam nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo. Pozwoli nam uniknąć gromadzenia się wewnątrz dwutlenku węgla i spalin. Zwróćmy więc uwagę na obecność otworów w wewnętrznej warstwie kasku, które posiadają swoje ujście w części zewnętrznej.

Wyjmowana wyściółka

Jeśli wyściółkę można wyjąć, zdecydowanie łatwiej jest utrzymać cały kask w czystości i w rezultacie przedłuża jego żywotność. Jeśli wyściółki nie da się wyjąć, bardzo trudno jest sprać pot i wszelki brud, jaki się na niej gromadzi. (Przykład: kask SHARK SPEED-R – http://www.motogen.pl/Shark-Speed-R-warty-swojej-ceny,21680.html)

Kiedy należy wymienić kask?

Jeśli mamy już kask, nie oznacza to, że jest on wieczny. Jest kilka kwestii, które mówią nam, że musimy wymieniać nasz kask na nowszy model. Jeśli brał on udział w wypadku, nadaje się tylko na śmietnik. Jego struktura jest już nieodwracalnie uszkodzona i nie będzie zapewniał nam należytego bezpieczeństwa. To samo dotyczy kasku, który spadł z dużej wysokości, nawet jeśli nie widzimy na nim wyraźnych zmian. Warto też wiedzieć, że jeśli to nie my spowodowaliśmy wypadek, możemy wymienić kask i odzież motocyklową na nową na koszt sprawcy.

Nie kupujmy używanego kasku!

Tutaj warto jeszcze raz przyjrzeć się argumentom dotyczącym wymiany kasku na nowy. W przypadku kasku używanego nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że kask nie jest powypadkowy. A zmiany mogą nie być widoczne gołym okiem. Taki kask może nie zapewnić nam pełnej ochrony, a oszczędność związana z niską ceną może się okazać jedynie pozorna.

This article has 1 Comment

  1. Mam już drugiego Sharka w mojej karierze motocyklisty i kolejny z którego jestem zadowolony. Świetnie leży na głowie, ma miłą w dotyku wyściółkę, wentylacja jest dobra, nie męczy karku, a szyba nie paruje nawet jak jest zimno. Pompowane policzki to super rzecz, bo kask nie lata po głowie nawet przy prędkościach dużo powyżej przepisowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *