AC do starego samochodu – czy to się opłaca?

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest auto, którym dysponujemy, właściciel zobowiązany jest ubezpieczyć je w ramach ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma jednak konieczności podpisywania umowy ubezpieczenia AC, czyli autocasco.

Czy w takim razie uzasadnione jest kupowanie fakultatywnego ubezpieczenia AC dla starego samochodu? Czy warto kupić taką polisę?

Ubezpieczenia autocasco – na czym polega?

W ofercie ubezpieczeń komunikacyjnych znajduje się obowiązkowe ubezpieczenie OC, jak i ubezpieczenia nieobowiązkowe, do grona których zaliczane jest ubezpieczenie autocasco, w skrócie AC. T

o ubezpieczenie chroniące przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem ubezpieczanego auta, bez względu na to, czy doszło do takich szkód z winy kierowcy, działania sił natury lub nieznanych osób trzecich.

Dzięki takiej polisie ubezpieczyciel zwróci nam sumę gwarancyjną, jeśli dojdzie do kradzieży auta, ale też wypłaci odpowiednie odszkodowanie pozwalające na sfinansowanie naprawy samochodu.

Czynniki wpływające na cenę AC

Na wysokość składki na AC wpływ ma wiele kryteriów, wśród których wymienić należy:

  • model, markę, pojemność silnika i wiek pojazdu;
  • udział własny w szkodzie;
  • amortyzację części lub jej brak;
  • wysokość zniżek za bezszkodową jazdę;
  • obecność zabezpieczeń antykradzieżowych pojazdu – ilość i rodzaj;
  • miejsce parkowania samochodu w nocy;
  • wartość pojazdu;
  • dodatkowe wyposażenie samochodu.

Im pojazd droższy, a udział własny w szkodzie mniejszy, tym składka na AC będzie droższa. Można ją zminimalizować dzięki przysługującym kierowcy zniżkom na autocasco i wykupieniu ubezpieczenia w pakiecie, np. z OC przez internet.

Czy można ubezpieczyć stare auto?

Zasadniczo ubezpieczenie autocasco kierowane jest do właścicieli nowych lub kilkuletnich samochodów. W ich przypadku szkoda całkowita w sytuacji kradzieży lub zniszczenia auta naraża właściciela na poważne straty finansowe, a z ubezpieczenia AC można je w całości lub w znacznej części pokryć.

Nie jest jednak powiedziane, że ubezpieczyciele odmawiają objęcia ochroną ubezpieczeniową z tytułu polisy AC również starszych samochodów.

Przeglądając oferty na ubezpieczenie samochodu w ubezpieczamy-auto.pl można zauważyć, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie robią problemów z ubezpieczeniem nawet kilkunastoletniego auta. Dla przykładu, PZU, największy ubezpieczyciel w Polsce, jest gotów ubezpieczyć w ramach autocasco każdy samochód. Z kolei Aviva i AXA deklarują, że po raz pierwszy ubezpieczają w ramach AC nawet 15-letnie pojazdy, ale są skłonne ubezpieczać też starsze auta, w ramach kontynuacji uprzednio zawartej polisy AC.

Generalnie granica wieku, do której bez trudu ubezpieczymy samochód w ubezpieczeniu AC to 10-15 lat, w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czy decyzja o AC dla starego auta jest uzasadniona?

O zasadności wykupywania AC dla starego auta świadczy wiele kryteriów samego ubezpieczenia. Wszystko zależy od tego, jaką umowę właściciel pojazdu wynegocjuje z firmą ubezpieczeniową. Wiele sprowadza się do tego, jaki będzie udział własny ubezpieczonego w szkodzie – określony w formie procentowej lub kwotowej.

Ograniczenia zakresu ochrony ubezpieczeniowej mogą dotyczyć także amortyzacji części, która może być pomniejszana procentowo o każdy element, który będzie trzeba wymienić. To wszystko powoduje, że wartość AC maleje i staje się ono mniej opłacalne dla kierowcy.

Alternatywą jest polisa AC bez wkładu własnego, z naprawą bezgotówkową i zniesioną amortyzacją części, ale za taki rozszerzony zakres AC należy zapłacić znacznie więcej. Cena polisy może być niewspółmiernie wysoka w stosunku do wartości samego ubezpieczanego starego samochodu. Można to sprawdzić, wykorzystując do tego celu kalkulator oc (https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl), w którym jest też możliwość skorzystania z kalkulatora autocasco.

Czy warto  kontynuować ubezpieczenie AC dla starego auta?

O ile kupowanie pierwszej, nowej polisy dla starego auta może być nieuzasadnione pod względem ekonomicznym, o tyle warto jest zwykle kontynuować ubezpieczenie AC. Zazwyczaj chroni ono nie tylko przed kradzieżą, ale i pozwoli na wymianę w ramach ubezpieczenia np. uszkodzonej szyby czy zderzaka. Nie powinniśmy się obawiać znacznego podwyższenia składki na ubezpieczenie AC przy kontynuacji, ponieważ firmy ubezpieczeniowe raczej premiują klientów kontynuujących swoje umowy ubezpieczeniowe dodatkowymi zniżkami.

W ramach AC warto ubezpieczyć stare auto, liczące sobie kilkanaście lat, jeśli jego wartość jest dosyć wysoka. Zawsze trzeba przy tym dokładnie sprawdzić zakres ochrony ubezpieczeniowej i porównać go z kosztami, jakie ubezpieczenie za sobą pociągnie.