Czy duży transport musi oznaczać duży problem?

Niezależnie od tego, czy zarządzamy dużą firmą produkcyjną wysyłającą towar do sieci dystrybucyjnej, czy jako osoba prywatna stoimy przed koniecznością zorganizowania transportu dużej ilości przedmiotów, na przykład podczas przeprowadzki, najlepsze rozwiązanie może być tylko jedno.

Paleta do wielu zastosowań

Każdy z nas stanął kiedyś przed tym problemem. Jak zapewnić transport naszym towarom lub przedmiotom codziennego użytku, a jednocześnie uniknąć problemów i wysokich kosztów? Czy w ogóle możliwe jest połączenie gwarancji bezpieczeństwa z krótkim czasem realizacji i niską ceną? Tak, w tym wypadku pomocną dłoń wyciągają profesjonalne firmy transportowe, oferujące przewóz paletowy. Zgrupowanie przedmiotów wysyłki w jednolite formy jednostkowe znacząco upraszcza cały proces logistyczny.

Przesyłka paletowa to prosty sposób na szybki załadunek i zabezpieczenie podczas transportu. Dla klienta końcowego równie ważna jest wygoda i szybkość przygotowania przesyłki. Palety dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów. Najpopularniejsze to europalety o wymiarach 800×1200 mm (EPAL1) oraz 1000×1200 (EPAL3). Ta druga wersja nazywana jest też paletą przemysłową. Obok nich z łatwością znajdziemy półpalety, jak i produkty dostosowane do specjalistycznych wymagań – skrzyniowe czy też dedykowane do transportu chemicznego. Tak szeroki wybór połączony ze standaryzacją zapewnia komfort użytkowania, a jednocześnie umożliwia przewoźnikom usprawnienie gospodarki magazynowej i transportowej, co z kolei skutecznie obniża poziom kosztów.

Jak zorganizować transport?

Duże znaczenie ma zgrupowanie wielu towarów w jedną przesyłkę. Dzięki temu odbiorca otrzymuje jednorazowo całość zamówienia. Jak zatem przygotować taki obszerny pakunek? Przesyłka paletowa pozwala na umieszczenie towarów o łącznej wadze 1200 kg. To bardzo duża wartość, dlatego istotne jest właściwe rozmieszczenie paczek na palecie. Pamiętajmy, aby najcięższe pakunki znalazły się na dole, dzięki czemu zachowany zostanie właściwy środek ciężkości gwarantujący stabilność. Równie ważne jest zachowanie maksymalnej wysokości oraz nieprzekraczanie obrysu palety. Zapobiegnie to potencjalnym uszkodzeniom podczas transportu. Po rozmieszczeniu paczek wystarczy owinąć całość kilkoma warstwami folii. Staranność włożona w przygotowanie pakunku da nam poczucie bezpieczeństwa i zaowocuje niższą wyceną usługi.

Koszt końcowy to najczęstsze kryterium decydujące o wyborze firmy transportowej. Oprócz typowych firm kurierskich warto prześledzić oferty firm pośredniczących, które dzięki wypracowanym formom współpracy są w stanie udzielić korzystny rabat. W wypadku wartościowych przesyłek można również wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Bezsprzecznie przesyłka paletowa oferuje najkorzystniejszy stosunek jakości, wygody  i terminowości do ceny.