Czy warto pożyczać pieniądze rodzinie i przyjaciołom i jak to robić bezpiecznie?

Każdy z nas choć raz w życiu spotkał się z prośbą o drobną lub większą pożyczkę ze strony kuzyna czy kolegi z pracy. Czasami ulegamy takim prośbom, choć wcale nie mamy ochoty pożyczać nikomu naszych pieniędzy. Po prostu jest nam niezręcznie odmówić i obawiamy się, że jeśli to zrobimy, pogorszą się nasze relacje z osobą, która poprosiła nas o tę przysługę.

Zanim pożyczymy komuś pieniądze, warto rozważyć wszystkie za i przeciw i wiedzieć jak się zabezpieczyć, aby nie ucierpiały na tym nasze finanse.

Twoje pieniądze- Twoja decyzja.

Obawiasz się, że przyjaciel lub członek rodziny nie zrozumie Twojej odmowy pożyczenia środków finansowych, obrazi się lub zerwie z Tobą kontakt? Jeśli to jest powód, dla którego nie decydujesz się na odmowę, pomimo iż nie masz ochoty dawać komuś swoich pieniędzy, to jak najszybciej pozbądź się takich przekonań. Pamiętaj, że fakt, iż masz pieniądze, w żaden sposób nie obliguje Cię do pożyczania ich każdemu, kto o nie poprosi. Nie jest to Twój obowiązek i nie powinieneś mieć wyrzutów sumienia, jeśli zdecydujesz się odmówić. Jeżeli ucierpi na tym Twoja relacja z drugą osobą, to niestety, ale musisz spojrzeć prawdzie w oczy i zaakceptować fakt, że nie była ona zbyt wiele warta. Jakiej jakości jest przyjaźń oparta o benefity finansowe? Sam odpowiedz sobie na to pytanie.

Pożyczki online otwierają możliwość pożyczek przy minimalnych stawkach dla wszystkich. Ranking pożyczek online 2019 pozwala uporządkować informacje o ofertach kredytowych według kwoty kredytu, terminu spłaty, dostępności przedpłaty i prowizji. Ponadto wybierając organizację, możesz szybko wypełnić formularz i wysłać prośbę o przetworzenie. [1]

Przed podjęciem decyzji o udzieleniu komuś pożyczki, jeśli chcesz jej udzielić, koniecznie przeanalizuj najpierw swoją własną sytuację finansową i rozważ, czy oby na pewno jest to dla Ciebie bezpieczne posunięcie. Niestety rzeczywistość o rodzinie i znajomych czasami bywa mniej kolorowa, niż moglibyśmy się spodziewać. Zawsze powinniśmy liczyć się z tym, że pojawią się kłopoty z odzyskaniem naszych środków, a nawet, że będzie trzeba w tym celu wystąpić na drogę prawną.

Pamiętaj, że w miarę swobodnie możesz pożyczyć pieniądze drugiej osobie, tylko wtedy, gdy najpierw zapewnisz bezpieczeństwo finansowe sobie i swojej rodzinie. Podstawą jest stworzenie tak zwanego «funduszu bezpieczeństwa» – jest to bufor finansowy stanowiący równowartość Twoich 6-miesięcznych dochodów, który pozwoli Ci przetrwać w razie utraty pracy lub wystąpienia innych niesprzyjających okoliczności życiowych. Jeśli nie masz odłożonej takiej kwoty, nie decyduj się pożyczać nikomu pieniędzy. Narażasz w ten sposób swoją stabilność finansową. Nigdy nie naruszaj też dla innej osoby swojego buforu bezpieczeństwa. Ma on służyć Ci w trudnej sytuacji, a nie stanowić rezerwuar środków do pożyczania. Na ten cel możesz przeznaczyć wyłącznie nadwyżki finansowe. Nie zapominaj o tym. [2]

Zabezpiecz swoje pieniądze.

Jedyną gwarancję odzyskania pożyczonych środków daje Ci sporządzenie umowy pożyczki. Myśl rozsądnie i nie ulegaj emocjonalnym prośbom przyjaciół i rodziny. Prawda jest taka, ze w momencie przekazania pieniędzy, niezależnie od tego, czy dochodzi do niego pomiędzy bankiem a klientem, czy też pomiędzy przyjaciółmi, powstaje relacja wierzyciel- dłużnik. Dlatego pożyczkę bezwzględnie powinieneś formalizować, zwłaszcza jeśli dotyczy ona większej kwoty pieniędzy. Bez podpisania umowy, odzyskanie pieniędzy może okazać się niezwykle trudne. Warto o tym pamiętać. Nie warto ulegać namowom i powoływaniu się na koleżeńskie zaufanie oraz zapewnieniom, że pieniądze zostaną zwrócone. Wszystko to nie jest żadną przeszkodą w spisaniu umowy.

Sporządzając umowę pożyczki, powinieneś pamiętać o trzech ważnych kwestiach:

  1. Forma pisemna.
    Umowa o charakterze ustnym niewiele znaczy. A w przypadku, gdy pożyczka opiewała na kwotę niższą aniżeli 500 złotych, nawet jeśli przedstawisz przed sądem świadków zawarcia ustnej umowy, nie odzyskasz swoich pieniędzy. Także przy wyższych kwotach będzie to trudne. Najlepiej też przed podpisaniem, skonsultuj treść takiej umowy z prawnikiem, aby mieć pewność, że zawarłeś tam wszystkie niezbędne informacje.
  2. Przelew na konto.
    Nigdy nie przekazuj pieniędzy z ręki do ręki. Spisz umowę i dokładnie sprecyzuj w niej, że pieniądze zostaną przekazane przelewem bankowym. Podaj dokładne numery konta- zarówno swojego, z którego robisz przelew, jak i konta pożyczkobiorcy. Oczywiście zabezpiecz również potwierdzenie dokonania przelewu. W razie czego będzie to bardzo silny dowód w sprawie sądowej.
  3. Dokładne warunki spłaty.
    Nigdy nie gódź się na to, by ktoś zwrócił Ci środki «kiedy będzie miał», czyli w jakiś bliżej nieokreślonym terminie. Od razu umówcie się czy pożyczka zostanie oddana w całości konkretnego dnia, czy też będzie spłacana w ratach. Taka informacja powinna znaleźć się w umowie z dokładnym podaniem daty spłaty całości zadłużenia lub wpłaty poszczególnych rat- nie zapomnij też o podaniu ich dokładnej wysokości.

Jeżeli pożyczana kwota jest duża, rozważ takie rozwiązania jak pożyczka pod zastaw, poręczenie czy weksel. Warto również skorzystać z porady prawnika, a umowę sporządzić u notariusza.

Żyjemy czasach, kiedy uzyskanie środków finansowych jest stosunkowo łatwe – pożyczki bankowe karty kredytowe czy chwilówki, są dostępne właściwie dla każdego. Dlatego pożyczanie komuś prywatnych pieniędzy powinno być ostatecznością. Zanim więc udzielisz komuś pożyczki, upewnij się, że wykorzystał wszystkie inne możliwości, a jego zamiary są uczciwe. Czasami ciężko nam przyjąć do wiadomości, że nie zawsze tak jest.

[1] https://racoongo.com/pozyczki/

[2] http://www.toysboard.pl/5-zasad-bezpiecznego-korzystania-z-uslug-firm-pozyczkowych/

[3] https://tubachorzowa.pl/aktualnosci/czytaj/7188-chwilowka-bez-pytan-i-formalnosci