Jak wybrać samochód do firmy?

Prowadzenie działalności gospodarczej w większości przypadków jest związane z koniecznością posiadania samochodu firmowego. Zanim jednak kupimy auto warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami, które mają wpływ na koszt zakupu, eksploatacji oraz komfort użytkowania.

Samochód w działalności gospodarczej

Zanim wybierzemy model samochodu należy ustalić do jakich celów jest nam niezbędny środek transportu. Jeżeli chcemy świadczyć jakieś usługi, w których konieczne jest przewożenie dużych sprzętów, mebli czy urządzeń to potrzebujemy dużego samochodu. Gdy nasz samochód ma służyć do dalekich wyjazdów służbowych koniecznie należy zwrócić uwagę na moc silnika, która przekłada się na komfort oraz szybkość jazdy. Jeżeli auto ma służyć do miejskiej jazdy to pojemność silnika powinna być mniejsza, gdyż w ten sposób zużycie paliwa jest mniejsze, a dodatkowo ubezpieczenie i opłaty są również niższe. Samochód w działalności gospodarczej powinien być praktycznym narzędziem, które pomaga w codziennych pracach.

Kolejną ważną kwestią jest kwota jaką możemy przeznaczyć na zakup samochodu. Kupując samochód najkorzystniej jest zapłacić za niego gotówką, jednak firmy często posiłkują się kredytami samochodowymi lub decydują się na leasing. Zarówno jeden jak i drugi sposób może być dobrym rozwiązaniem.

Kredyt samochodowy obecnie jest bardzo popularny i wiele banków pozwala przy niskim oprocentowaniu kupić auto za dużą kwotę. Należy jednak pamiętać, że w przypadku drogich aut często wymagany jest wkład własny w postaci 10 procent wartości pojazdu. Często można skorzystać z ciekawej oferty, dzięki której możemy kupić samochód w dwóch lub w trzech ratach bez dodatkowych kosztów, odsetek i opłat.Wybierając leasing nie stajemy się właścicielami samochodu, dlatego nie każdy decyduje się na taki rodzaj finansowania. W tym przypadku nie możemy odliczyć amortyzacji, dlatego że auto nie jest naszą własnością.

Samochód w działalności gospodarczej jest często niezbędnym narzędziem w codziennej pracy, dlatego wybór marki, modelu oraz wielkości auta powinien być dokładnie przemyślany. Dobrze jest poczytać opinie innych właścicieli firm, który wybrali konkretne modele samochodu. Warto zwrócić uwagę na awaryjność auta, jakie chcemy kupić, gdyż częste awarie mogą być kłopotliwe w codziennej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *