Kamera szerokokątna do auta – warto?

5

Wybierając rejestrator jazdy od razu najlepiej skupić się na tych modelach, które są wyposażone w kamerę szerokokątną. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ tylko szeroki kąt widzenia umożliwia zarejestrowanie obrazu, który pozwoli na ustalenie tego, co stało się na drodze. Zapraszamy zatem do naszego artykułu, w którym opiszemy, czym jest kamera szerokokątna i dlaczego będzie ona taka przydatna w czasie jazdy.

Kamera szerokokątna – co to jest?

Kamera szerokokątna to taka kamera, która jest wyposażona w obiektyw o odpowiednio dużym kącie widzenia. W zasadzie zatem nie jest tu istotna sama kamera, co jej podzespół. Przyjmuje się, że obiektyw szerokokątny to taki, którego kąt widzenia wynosi co najmniej 60°.

A co to oznacza w praktyce? Że kamera wyposażona w taki obiektyw może ująć duży obiekt nawet z bliskiej odległości. Nie trzeba w tym celu nią jakoś specjalnie manewrować czy obracać, a wystarczy zmniejszyć zoom.

Rejestrator samochodowy – jaki parametr jest najważniejszy?

Wiele osób decyduje się na kupno rejestratora drogowego bez zapoznania się z jego szczegółową specyfikacją, a kierując się jedynie ceną. Może to skutkować tym, że jeśli zdarzy nam się wypadek z winy innego kierowcy, to nasz sprzęt nie uchwyci całego zdarzenia. Tym samym nie będziemy mieli dowodu na to, że to nie my jesteśmy odpowiedzialni za zdarzenie.

Dlatego przy wyborze rejestratora jazdy warto zwrócić uwagę na chociaż jeden parametr – kąt widzenia urządzenia. Wskazówką moze być to, że na specjalistycznej stronie https://www.alfatronik.com.pl/rejestratory-jazdy-samochodowe-c-10_133.html kąt widzenia urządzeń to co najmniej 145°.

Kiedy warto mieć rejestrator jazdy z kamerą szerokokątną?

Naszym zdaniem, w każdym przypadku najlepsze jest urządzenie z obiektywem szerokokątnym, jeśli chodzi o rejestrowanie tego, co dzieje się na drodze. Weźmy dla przykładu samochodowy rejestrator zdarzeń BX1500+ (na zdjęciu), którego cena wynosi około 1 200 złotych. Kąt widzenia w tym przypadku wynosi aż 170°.

Co to oznacza w praktyce? Że na nagraniach wykonanych przez urządzenie widzimy również bardzo dobrze to, nie tylko na wprost maski, ale również zdarzenia po jej bokach. Dzięki temu doskonale będzie widać, jak ktoś zajeżdża nam drogę lub nieodpowiedzialne zachowanie pieszego. Zarejestrowany obraz będzie mógł nam zatem pomóc w razie jakichkolwiek wątpliwości ze strony policji lub ubezpieczyciela.

Rejestrator samochodowy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Choć kąt widzenia jest najistotniejszym parametrem tego typu urządzeń, to warto jeszcze przyjrzeć się również innym elementom specyfikacji. Dla osób, które boją się zostawiać swój samochód na ogólnodostępnych lub niestrzeżonych miejscach parkingowych, bardzo przydatny będzie tryb parkowania. Jeśli w czasie postoju urządzenie wykryje ruch lub uderzenie to automatycznie zacznie rejestrować obraz oraz dźwięk. Nagranie zatem pomoże nam ustalić parkingowego wandala lub sprawcę otarć na boku samochodu.

Samochodowy rejestrator zdarzeń może pomóc także w ustalaniu najlepszych tras przejazdowych – musimy tylko upewnić się, czy ma wbudowany moduł GPS. Dzięki odczytaniu informacji z urządzenia dowiemy się, jak dojechać do celu najszybciej. Czujnik przeciążeń (gwałtowne hamowanie lub przyspieszenie) można natomiast wykorzystać do doskonalenia swoich umiejętności kierowania pojazdem, poprzez analizę tych zdarzeń i ich eliminowanie w przyszłości.

Jeśli czekają Was wakacyjne wyjazdy, to wideorejestrator samochodowy może okazać się bardzo przydatny. Pamiętajcie tylko, żeby zwracać uwagę na kąt widzenia kamery. Najlepsze są te rejestratory, które mają obiektyw szerokokątny.