Kask motocyklowy – bezpiecznie i widocznie na drodze!

Kask jest obowiązkowym wyposażeniem każdego motocyklisty. Powinien być dobrze dopasowany, odpowiadać normom i przede wszystkim zapewniać kierowcy bezpieczeństwo. Jak dobrać odpowiedni kask motocyklowy, żeby bez obaw szusować po drogach i czuć się wyjątkowo?

Na co zwracać uwagę?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest dobre dopasowanie kasku do głowy motocyklisty. Nie może on uciskać kierowcy. Powinien dobrze leżeć z każdej strony. Kierowca nie może odczuwać dyskomfortu mając kask na głowie. Nie można też ufać rozmiarom, ponieważ różnią się między poszczególnymi firmami produkującymi kaski. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić normy i wymogi obowiązujące w kraju producenta. Inaczej motocykl prowadzą Japończycy, Amerykanie i Europejczycy, dlatego czasem dobry jakościowo kask z Japonii może okazać się bezużyteczny, ze względu na kulturę jazdy jaka panuje w Europie.

Kask otwarty czy zamknięty?

Kaski motocyklowe można roboczo podzielić na dwie grupy: otwarte i zamknięte. Te pierwsze chronią niestety tylko tylną część głowy i uszy. Nie dają żadnej ochrony twarzy i szczęce, dlatego poleca się je jedynie do jazdy na skuterach lub niezbyt szybkiej, letniej przejażdżki motocyklem. Twarz jest chroniona tylko przed wiatrem ruchomą szybką, ale nie jest to regułą. Występują także modele pieszczotliwie nazywane „orzeszkami”, które są najczęściej wykorzystywane przez kierowców Harleyów, bardziej reprezentacyjnie niż dla rzeczywistej ochrony. Nałożone na głowę nie zakrywają jej dalej niż do granicy włosów.

Kaski zamknięte to takie, które zapewniają dodatkowo ochronę szczęki. Są dużo bardziej bezpieczne niż kaski otwarte i szczególnie polecane motocyklistom. Można w nich także wyróżnić te crossowe, integralne i szczękowe. Kaski crossowe charakteryzują się małym daszkiem na czubku. Jak wskazuje nazwa, używają ich raczej żużlowcy lub inni motocykliści gustujący w ekstremalnej wersji jazdy na motocyklu.

Kask szczękowy czy integralny?

Wybór pomiędzy kaskiem szczękowym a integralnym zależy tylko od preferencji i potrzeb motocyklisty. Różnica między nimi polega na tym, że kask szczękowy zabezpiecza żuchwę, ale ta część jest ruchoma i wystarczy ją podnieść do góry zamiast ściągać kask z głowy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Kask integralny jest najpopularniejszym modelem nie tylko na polskich drogach. Najchętniej sięgają po niego motocykliści, chociaż ciężko się porozumiewać mając go na głowie, ponieważ tłumi dźwięki dochodzące z zewnątrz. Jest jednak jedną z najatrakcyjniejszych cenowo opcji.

Kask w połączeniu z motorem jest wizytówką kierowcy. Dlatego Harleyowcy nie wybierają kasków szczękowych, tylko te bardziej pasujące do ich stylu. Harleyem jednak nie pędzi się po drodze z zawrotną prędkością tylko raczej „toczy” w taki sposób, żeby zwracać na siebie uwagę innych. Jeśli jesteś kierowcą motocykla innego rodzaju, lepiej postaw na bezpieczeństwo. W kasku szczękowym także można wyglądać dobrze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *