OC wystarczy na zimę? Może dokupić AC?

Zima jest okresem, w którym dochodzi do większej liczby mniejszych i większych zdarzeń drogowych – kolizji, stłuczek i wypadków. Złe warunki jazdy, polskie realia drogowe i słabe umiejętności kierowców powodują, że w miesiącach od grudnia do kwietnia szczególnie warto zadbać o odpowiednią ochronę ubezpieczeniową. Czy obowiązkowe OC jest w tym celu wystarczające, czy może lepiej dokupić AC? Sprawdźmy.

Samo OC to za mało

Zima to piękna pora roku, o ile spędza się ją w górach, zjeżdżając na nartach z ośnieżonych stoków. Jeżdżenie samochodem po polskich drogach należy jednak do wątpliwych „przyjemności”, do której wielu z nas jest niestety zmuszonych praktycznie każdego dnia. Chwila nieuwagi zimą jest szczególnie kosztowna – oblodzona nawierzchnia, zwisający z dachu sopel lodu czy dziura ukryta śniegu mogą łatwo uszkodzić samochód, powodując straty liczone w tysiącach złotych. Czy posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC chroni przed finansowymi konsekwencjami tego typu przypadkowych szkód?

Jak się okazuje, zakres ubezpieczenia OC nie obejmuje tzw. zimowych szkód, które zostały spowodowane przez czynniki zewnętrzne, np. złe warunki atmosferyczne. Aby starać się o odszkodowanie w takich przypadkach jak zderzenie ze zwierzęciem, wpadnięcie w poślizg i uderzenie w drzewo czy wgniecenie karoserii przez sopel lodu, który spadł z dachu na zaparkowane auto, potrzebne jest ubezpieczenie autocasco. Polisa OC chroni bowiem wyłącznie przed skutkami finansowymi szkód spowodowanych przez jej właściciela, więc będzie pomocna tylko, jeżeli Ty osobiście wyrządzisz komuś krzywdę w ruchu drogowym.

AC niezbędne przy zimowych szkodach

Posiadając AC, możesz starać się o odszkodowanie przy wszystkich szkodach, które nie znajdują się w liście wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela – również tych z Twojej winy. Jedynie do Ciebie należy decyzja, czy zgłaszać daną szkodę i narażać się tym samym na wyższe składki w przyszłości, czy naprawić ją we własnym zakresie, zachowując wypracowane zniżki ubezpieczeniowe. AC daje wobec tego komfort wyboru, podczas gdy OC jest obowiązkowe, a jego zakres niezmienny niezależnie od wysokości składki. Dlatego jedynym kryterium, które kierowcy uwzględniają przy zakupie lub przedłużeniu ubezpieczenia OC, jest jego cena. W wyborze najtańszej oferty pomaga serwis najtaniejuagenta.pl.

Podsumowując, samo OC nie wystarczy, żeby czuć się bezpiecznie zimą na drogach i nie obawiać się potencjalnych szkód powstałych w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dopiero dokupienie AC pozwala nie martwić się, że w obliczu naprawy auta po wpadnięciu w poślizg na oblodzonej nawierzchni pozostaniemy bez pieniędzy na naprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *