Opony bez tajemnic

dePrzed zakupem nowych opon dobrze przyswoić nieco wiedzy, aby nie wydawać swoich pieniędzy w ciemno. Warto wiedzieć jakie opony są nam potrzebne, co tracimy, jeśli zdecydujemy się kupić opony tanie, a co zyskujemy, gdy kupujemy opony nieco droższe. Warto także zastanowić się, czy kupować w sklepach stacjonarnych, czy może przez internet, w takich sklepach jak opony-guru.pl.

 

Jeżeli nie jesteś pewien, czy twoje opony wymagają zmiany, użyj miarki. Według polskich przepisów głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Jeśli nie przejmujesz się przepisami, to weź także pod uwagę, że opony z takim bieżnikiem mają znikomą przyczepność, a jazda z takim ogumieniem jest bardzo niebezpieczna.

Kierowcy bardzo często gdy chcą zaoszczędzić pieniądze, decydują się na zakup opon używanych. W przypadku zakupu takich opon bardzo trudno stwierdzić, czy poprzedni użytkownik miał w nich odpowiednią ilość powietrza oraz jaki styl jazdy preferował. Agresywna jazda i zbyt niskie ciśnienie mogły mieć wpływ na większe zużycie bieżnika.

Kupując opony weź pod uwagę stan dróg, po których się poruszasz. Jeżeli drogi w twoim mieście są w złym stanie, zdecyduj się na opony z wyższymi ściankami bocznymi, dzięki czemu lepiej będą sprawdzać się na wybojach i dziurach.

Jeżeli nie wiesz na jakie opony masz się zdecydować, skorzystaj z zaleceń producenta samochodu. Inżynierowie projektujący samochody dobierają do aut takie opony, które będą do niego najlepiej pasować pod każdym względem: sterowności, wygody i oszczędności w spalaniu paliwa. Jeżeli nie wiesz jakie opony masz w aucie, sprawdź na stronie producenta.

Mieszkając w Polsce warto pamiętać o tym, aby mieć dwa komplety opon – letnie i zimowe. Opony całoroczne mogą nie gwarantować komfortu i bezpieczeństwa w naszych warunkach pogodowych.

Kupując opony mniejsze lub większe niż zaleca producent auta może również nieść za sobą konsekwencje. Opona o większym rozmiarze może trzeć o błotnik powodując odkształcenia powierzchni styczności opony z nawierzchnią, co może ograniczać przyczepność w mokrych warunkach.

Nowe opony całoroczne powinny pozwolić nam przejechać do 150 000 km. Aby wydłużyć żywotność ogumienia należy zwracać uwagę na to, ile powietrza mamy w kołach i zawsze jeździć z odpowiednim ciśnieniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *