Panuje powszechne przekonanie, że taksówkarze naprawdę zarabiają bardzo dużo. Jak jedna jest w rzeczywistości?
Praca taksówkarza ma swoje wymagania. Aby rozpocząć świadczenie usług przewozowych w taxi, musimy nie tylko mieć prawo jazdy kategorii B oraz auto, ale również musimy spełnić określone wymogi zawarte w przepisach prawa. Zalicza się do nich między innymi posiadanie odpowiedniego stanu zdrowia potwierdzonego zaświadczeniem lekarskim, brak prawomocnych wyroków skazujących czy zdanie egzaminu w celu uzyskania licencji taksówkarskiej.
Jeśli także interesuje cię praca taxi w Warszawie to dobry kierunek – w stolicy można zarobić na taksówce więcej niż w mniejszych miejscowościach. Wynika to głównie z faktu, że w stolicy mieszka więcej osób, w mieście organizuje się też różne wydarzenia – sportowe, kulturalne, biznesowe czy naukowe, które generują duże zapotrzebowanie na usługi taksówkarskie.
Ile jednak zarabia taksówkarz? Jego comiesięczne wpływy zależą od szeregu różnych czynników. Musimy zacząć od tego, że do pracy jako taksówkarz będziemy potrzebowali samochodu – to już koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeśli jeszcze go nie posiadamy. Trzeba też wyposażyć pojazd w odpowiednie wyposażenie, w tym taksometr, kasę fiskalną, radio, a także w razie potrzeby opłacić szkolenie taksówkarskie oraz zapłacić za wydanie licencji.
Taksówkarz ponosi też koszty paliwa oraz eksploatacji swojego samochodu, a także wtedy, gdy zrzeszony jest w korporacji taksówkarskiej, musi płacić jej określną opłatę. Oczywiście, do tego dochodzą też podatki.
Biorąc pod uwagę koszty oraz dochody, większość taksówkarzy zarabia po opodatkowaniu od około 2 500 do 4 000 złotych miesięcznie. Zatem nie są to bardzo wysokie zarobki, biorąc pod uwagę inne zawody. Jeśli jednak taksówkarz nie musi spłacać samochodu, który również nie pali dużo, wtedy jego zarobki mogą iść w górę. Można też zwiększać je przez wykonywanie kursów wtedy, gdy są one droższe – w nocy, w weekendy, w święta, poza strefę.
Zatem zarobki taksówkarzy cechuje dość duży rozstrzał – w Warszawie zwykle są one jednak większe niż w mniejszych miejscowościach.