Jak przygotować motocykl do sezonu?

Big motorcycle

Wraz z końcem zimy i nadejściem pierwszych ciepłych i suchych dni, na drogach pojawiają się motocykle. Chociaż mogłoby się wydawać, że do tego czasu jeszcze daleko, warto już teraz pomyśleć o przygotowaniu swojej maszyny. Jest to o tyle ważne, że w razie poważniejszych usterek zdążymy z ich usunięciem zanim sezon zacznie się na dobre.

Jeszcze przed rozpoczęciem regularnej jazdy motocyklem należy dokładnie sprawdzić, czy jego poszczególne układy nie wymagają naprawy. Elementy na granicy zużycia z całą pewnością zaczną psuć się w bardzo krótkim czasie. Jeśli więc chcemy przede wszystkim cieszyć się jazdą, kiedy warunki atmosferyczne na to pozwolą, przejrzyjmy swoją maszynę. Mało skomplikowane naprawy zazwyczaj jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. W przypadku tych trudniejszych zdecydowanie lepiej będzie powierzyć to zadanie fachowcom.

Najpierw czyszczenie

Zanim przystąpimy do właściwego przeglądu technicznego powinniśmy umyć pojazd – na czystym motocyklu łatwiej będzie znaleźć ewentualne słabe punkty, czy też uszkodzone elementy. Lepiej jest zrobić to ręcznie, ponieważ użycie myjki wysokociśnieniowej może doprowadzić do zamoczenia układu zapłonowego, a wtedy pojawi się problem z uruchomieniem pojazdu. Oczywiście należy stosować odpowiednie preparaty, które będą w stanie dokładnie oczyścić motocykl ze smaru, oleju i brudu.

Płyny eksploatacyjne

Jednym z najbardziej istotnych elementów przygotowania motocykla do sezonu jest sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych. Pamiętajmy, aby stosować preparaty przeznaczone właśnie dla jednośladów – użycie oleju samochodowego może zmniejszyć trwałość sprzęgła, a nieodpowiedni płyn chłodniczy nie sprawdzi się w przypadku silnika mocno obciążonego termicznie. Osoby preferujące nieco bardziej agresywną jazdę powinny sięgnąć po płyn hamulcowy o podwyższonych parametrach, a niezależnie od sposobu eksploatacji maszyny wymieniać go najrzadziej co dwa lata.

Usuwanie usterek

Podczas przeglądu motocykla może okazać się, że któraś z części jest uszkodzona, albo mocno wyeksploatowana. Nie zawsze można ją naprawić – niekiedy najlepszym rozwiązaniem okazuje się jej wymiana na nową. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie usunąć usterkę, zdecydowanie lepiej będzie zdecydować się na skorzystanie z usług doświadczonych mechaników. Zwróćmy uwagę czy wymieniane elementy są oryginalne i kupujmy je tylko w sprawdzonych sklepach z częściami, jak np. na sklep-bmw.pl/. Tanie zamienniki, albo części używane nierzadko pozostawiają wiele do życzenia pod względem jakości, dlatego lepiej im nie ufać.

Dlaczego warto zrobić przegląd przed sezonem?

Regularna wymiana płynów i zużytych części to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale nierzadko również oszczędności. Zlekceważenie drobnej usterki może spowodować dalsze uszkodzenia, przez co koszty naprawy znacznie wzrastają. Warto też pamiętać, że regularnie serwisowana maszyna nie zaskoczy nas awarią w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli więc chcemy przede wszystkim czerpać przyjemność z jazdy, nie zapomnijmy o gruntownym przeglądzie motocykla zanim sezon rozpocznie się na dobre.