Podczas gdy wielu ludzi uważało, że kamery zamontowane w samochodach i motocyklach stały się popularne w krajach postsowieckich z powodu lekkomyślności tamtejszych kierowców, teraz w innych miejscach na świecie sytuacja zaczyna wyglądać bardzo podobnie, choć na znacznie mniejszą skalę. Wiemy jednak, że samo oglądanie takich filmów staje się przyczyną, że coraz większa liczba osób staje się posiadaczem takiego sprzętu, lub przynajmniej poważnie rozważa jego zakup – szczególnie zimą kiedy liczba stłuczek spowodowanych oblodzoną nawierzchnią rośnie jeszcze bardziej.
Czy kamera samochodowa jest przydatna?
Rejestrator trasy być bardzo przydatnym narzędziem w różnych sytuacjach.
- – Przy nagrywaniu trasy z podróży rekreacyjnych.
- W razie wypadku – nagranie może posłużyć jako dowód poświadczający niewinność i wskazującego sprawcę wypadku. Nagranie takie może również być bardzo przydatne podczas batalii o odszkodowanie z zakładem ubezpieczeniowym.
- W przypadku bezpodstawnego i bezprawnego zatrzymania przez służby mundurowe – często zdarza się, że mandaty są przyznawane za wykroczenia których kierowca nie popełnił. Kamera w samochodzie może szybko ostudzić zapały nadgorliwego policjanta.
- Poprawa bezpieczeństwa oraz kultury jazdy – nagranie z wykroczeniami piratów drogowych są mogą przyczynić się do zmniejszenia tego typu zachowań na drodze.
Na co zwracać uwagę przy wyborze kamery samochodowej? Poniżej przedstawione zostały najważniejsze aspekty przy wyborze urządzenia.
Rozdzielczość nagrywania
Minimalna rozdzielczość nagrywanego obrazu to720p, czyli 1280×720 px (HD). Wyższa rozdzielczość, to rówież lepsza jakość obrazu. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to również z szybszym zapełnieniem dostępnej pamięci – warto więc wybrać model posiadający dużą ilość pamięci własnej oraz slot na dodatkową kartę pamięci.
Kąt nagrywania obrazu
Kamery samochodowe powinny mieć szeroki kąt widzenia, aby na nagraniu znalazły się oba pasy jezdni. Przy zbyt wąskim kącie widzenia kamera nie będzie w stanie uchwycić tego co dzieje się po bokach. Większość rejestratorów ma kąt obrazu równy 120 stopniom, jednak są dostępne również urządzenia oferujące 150 stopni.
Czujnik ruchu
Czujnik ruchu pozwala oszczędzić miejsce na karcie pamięci oraz zmniejszyć szybkość zużycia. Dzięki czujnikowi ruchu rejestrator jazdy włączy się jedynie w momencie, gdy samochód ruszy z miejsca lub zostanie poruszony w inny sposób (np. w wyniku kolizji). Nie trzeba również pamiętać o każdorazowym włączeniu i wyłączeniu urządzenia. Jednak zdarzają się wypadki, gdy takie funkcja ta może irytować np. postój na czerwonym sygnalizatorze.
Moduł GPS
Moduł GPS umożliwiają dodatkowo zapis nie tylko przejechanej trasy, ale również aktualnej prędkości oraz pozycji – z możliwością późniejszego odtworzenia przebiegu jazdy na mapie.
Nagrywanie nocą
Warto wybrać model który będzie odporny w nocy na światło latarni lub świateł samochodów. Przydają się również dodatkowe diody podczerwieni (IR).
Wyświetlacz
Dodatkowy wyświetlacz zwiększa cenę urządzenia. W najtańszych kamerach samochodowych nie występuje. Standardowo montowane są wyświetlacze o przekątnej 2-3 cale. Nie jest to jednak element niezbędny i nie warto wydawać przepłacać. Przydaje się on głónie przy zmianie ustawień kamery.
Dźwięk
Należy zwrócić uwagę czy urządzenie posiada możliwość nagrywania dźwięku. Rejestratory z niższej półki przeważnie nagrywają jedynie obraz więc film będzie niemy. Dzwięk może dostarczyć dużo ważnych informacji nt. zdarzenia drogowego. W związku z tym warto wybrać urządzenie wyposażone w taką możliwość.
Podsumowanie
Wybierając kamerę samochodową, warto zainwestować w sprzęt znanej marki oraz sprawdzony i polecany model. Najważniejszym elementem podczas wyboru rejestratora jest jakość obrazu oraz kąt nagrywania kamery. Pozostałe elementy, są również ważne ale nie powinny być one głównym wyznacznikiem przy wyborze urządzenia.
Na koniec kilka przykładów potwierdzajacych tezę, że warto mieć takie urządzenie: