Sprawdź jak dobrać rozmiar opon do samochodu

Dobór opon niedoświadczonym kierowcom wydaje się trudnym zadaniem. Tymczasem z kupnem nowego ogumienia poradzisz sobie bez pomocy fachowca.

 1. Gdzie znajdują się informacje o rozmiarach opon?
 2. Jak dopasować rozmiar opon do samochodu?

Dobór opon do auta tylko pozornie jest trudnym zadaniem. W rzeczywistości znacznie ułatwiają go producenci felg, samochodów i samego ogumienia. Czytając oznaczenia, możesz bez fachowej wiedzy wybrać odpowiedni produkt. Dobór opon do felg będzie możliwy po zapoznaniu się z kodem znajdującym na wewnętrznej stronie obręczy. Może on przybrać postać 5Jx14H2 ET39, gdzie:

 • cyfra 5 oznacza szerokość w calach;
 • litery J lub JJ – profil felgi, kolejno dla aut osobowych i terenowych;
 • 14 – średnicę w calach;
 • H2- profil przekroju;
 • ostatnie cztery znaki – odległość felgi od osi symetrii

Dobór rozmiaru opon powinien być uzależniony przede wszystkim od średnicy obręczy oraz jej szerokości. Tabelę wymiarów znajdziesz w tabelach dostępnych w materiałach producentów i dystrybutorów – również w internecie. By uniknąć błędów, musisz jednak poprawnie przeczytać oznaczenia na ogumieniu. Jak to zrobić?

Gdzie znajdują się informacje o rozmiarach opon?

Rozmiary opon samochodowych znajdziesz ich boku. Podobnie jak w przypadku felg, także one przybierają formę ciągu znaków – na przykład 175/65 R14 82T . Co oznaczają ich kolejne segmenty?

 • 175 to szerokość opony w milimetrach;
 • 65 to proporcja wysokości boku opony do jej szerokości podawana w procentach (inaczej profil);
 • R to typ konstrukcji opony – tu radialna;
 • 14 to średnica osadzenia opony (tożsama z zewnętrzną średnicą felgi);
 • 82 oznacza indeks nośności (tutaj 475 kilogramów; inne możliwe oznaczenia to 60 – 250 kilogramów, lub 90 – 600 kg; tę wartość możesz sprawdzić w specjalnych tabelach dostępnych w internecie lub zakładach wulkanizacyjnych);
 • T to indeks prędkości – w tym przypadku 190 kilometrów na godzinę (im dalszą w alfabecie literą jest oznaczony, tym w szybszym samochodzie może być używana dana opona)

Gdy wiesz już, jak czytać rozmiary opon, możesz wybrać model dopasowany do swojego auta. By dowiedzieć się, jakie ogumienie powinno montowane w danym samochodzie, możesz sięgnąć do książki serwisowej lub instrukcji obsługi. Jeśli jednak w danym momencie nie masz dostępu do żadnego z tych dokumentów, te informacje znajdziesz też na starych oponach oraz w określonych miejscach auta:

 • na klapce wlewu paliwa;
 • na progu drzwi przy fotelu kierowcy oraz przy mechanizmie zamka;
 • na słupku za kierownicą

Posiadając tę wiedzę, możesz kupić nowe ogumienie. Nie musisz w tym celu odwiedzać siedziby dystrybutora. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem będą zakupy online. Przykładowo, opony w rozmiarze 205/55 R16 znajdziesz w sklepie internetowym Noweopony https://noweopony.pl/opony-samochodowe/opony-205-55-r16.

Jak dopasować rozmiar opon do samochodu?

Montaż niedopasowanych opon ma poważne konsekwencje. W skrajnych sytuacjach może dojść nawet do zsunięcia ogumienia z felgi podczas jazdy, co niemal zawsze prowadzi do wypadku. Na uspokojenie warto jednak dodać, że zaleceń producenta nie musisz trzymać się w stu procentach. Maksymalna dopuszczalna różnica między rekomendowaną szerokością opony wynosi pół cala w każdą stronę. Decydując się na taki krok, dla własnego bezpieczeństwa zakup skonsultuj ze specjalistą.

Rzadko będzie to konieczne, bo popularne rozmiary opon samochodowych bez problemu znajdziesz w sklepach internetowych, bez względu na to, czy chodzi o opony 205/55 R16 czy węższe i wyższe opony 175/65 R14. Opony w rozmiarze 175/65 R14 znajdziesz w sklepie internetowym Noweopony https://noweopony.pl/opony-samochodowe/opony-175-65-r14.