Supermoto  – jak wziąć udział w rywalizacji?

supermotoOd sezonu do sezonu

Właśnie zakończył się sezon motocyklowy, ale dla zawodników to nie czas na odpoczynek, ale czas na przygotowanie do kolejnego sezonu w 2016 roku. Osobom zainteresowanym zawodom supermoto, które chciałyby wystartować w tej rywalizacji, ale niewiedzą od czego zacząć zostanie poświęcony niniejszy artykuł. Kolejny sezon już za kilka miesięcy dlatego, by móc wystartować w zawodach trzeba wykonać kilka kluczowych czynności dla tej rywalizacji.

Od czego zacząć?

 W skład podstawowego zestawu dla wystartowania w zawodach wchodzi: motocykl, kask, kombinezon oraz kwota potrzebna na wpisowe (jest to około 150 zł). Pozytywną informacją jest to, że zawodnik nie musi posiadać prawa jazdy, jak również OC na motocykl, ponieważ z kwoty przeznaczonej na wpisowe jest opłacane ubezpieczenie NW.

Wymagania które należy spełnić by wziąć udział w zawodach nie są wygórowane, a klasa zawodników startujących w Pucharze Polski daje możliwość uzyskania wysokich lokat dla początkujących zawodników.

Zasady rozgrywek

Obecnie w Polsce są organizowane zawody w dwóch klasach: Puchar PZM oraz Mistrzostwa Polski. Rozgrywki w powyższych klasach odbywają się w klasyfikacji indywidualnej, drużynowej oraz zespołów sponsorskich. Zawody w randze Indywidualnych Mistrzostw Polski odbywają się w klasie S2 a w klasie Pucharu Polski w klasach C2 i Amator.

Żeby pierwszy raz wystartować w zawodach Pucharu Polski należy spełniać następujące warunki:

– osoby poniżej 18 roku życia muszą posiadać zgodę rodziców (w Pucharze Polski można wystartować już po skończeniu 15 lat),

– odpowiedni motocykl należący do motocykli kategorii I grupy A1 (dwukołowe pojazdy jednośladowe)

– skórzany jednoczęściowy kombinezon lub wykonany z atestowanego przez FIM (Międzynarodową Federację Motocyklową) materiału,

– kask posiadający znaki zatwierdzające przez FIM,

– posiadanie aktualnych badań lekarskich wystawionych przez lekarza sportowego.

Ach te formalności…  

Aby wziąć udział w zawodach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, wpłacić wpisowe oraz następnie należy uzyskać odbiór techniczny dla kasku, kombinezonu oraz motocykla. Odbiór techniczny polega na sprawdzeniu zgodności motocykla i wyposażenia zawodnika z obowiązującymi przepisami związkowymi. Obecnie wpisowe do zawodów wynosi odpowiednio:

– Mistrzostwa Polski (S2) – maksymalnie 300 zł,

 – Puchar Polski (C2) – maksymalnie 200 zł,

– Puchar Polski (Amator) – maksymalnie 150 zł.

Należy zaznaczyć że obecnie można startować bez licencji zawodniczej tylko w zawodach Pucharu Polski (Amator), jednak musi spełniać wymagania stawiane dla zawodników w Regulaminie Sportu Motocyklowego. Osoby bardziej ambitne które będą chciały wystartować w innych klasach, będą musiały otrzymać certyfikat a następnie licencje. Aby uzyskać certyfikat należy zdać egzamin składający z części teoretycznej i praktycznej. W rywalizacji supermoto występują licencje A i B.

Podsumowując, by wystartować w zawodach supermoto nie ma wygórowanych wymagań, ale mimo wszystko należy się do tego przygotować i trzeba mieć wygospodarowany odpowiedni kapitał na sprzęt. Osoby zainteresowane startami w 2016 roku powinni już zacząć się przygotowywać by móc wystartować już w pierwszych zawodach!

Wszelkie szczegółowe informacje można odnaleźć na stronie Polskiego Związku Motorowego.